Saturday, April 3, 2010

Aborygeni



Aborygenów przed przybyciem Europejczyków było ponad 700 tys. podzielonych na 600 plemion, każde z nich miało własną nazwę, język lub dialekt, zwyczaje i władało oddzielnym terytorium. Przez ponad 100 lat ludność ta ginęła z powodu konfliktów z przybyłymi europejczykami, braku pożywienia i nieznanych chorób, do tego stopnia, że na początku XX wieku uznano ich za lud wymierający.
Aż do połowy lat 60 wobec Aborygenów była stosowana politykę przymusowej asymilacji i dopiero wtedy wykreślono ich z oficjalnej Księgi Flory i Fauny tego kraju (uznając ich za ludzi – stworzenia posiadające wolną wolę, zdolność logicznego myślenia oraz tzw. wyższą świadomość – dało im to prawa człowieka). Dopiero w 1984 Aborygeni dostali prawa wyborcze. W 2008 r. premier Australii wygłosił w parlamencie przemówienie, w którym przeprosił Aborygenów za dyskryminację i prześladowania,
Obecnie Aborygeni zamieszkują głównie słabo zaludnione i nieurodzajne obszary, lub slumsy w wielkich australijskich miastach. Choć wielu z nich włączyło się w życie australijskiego społeczeństwa i pracują jako rolnicy albo hodowcy, a tylko kilkadziesiąt tysięcy rdzennych mieszkańców Australii kontynuuje tradycje swoich przodków.

Didgeridoo, to instrument, który wygląda jak gigantyczny flet, podobno najstarszy instrument muzyczny świata. Tradycyjny sposób wytwarzania nie zmienił się od tysięcy lat – robi się go z wyjedzonych przez termity gałęzi drzew (np. eukaliptusa), w których drąży się odpowiedni otwór. Aborygeni nadal grają na nim podczas uroczystości plemiennych lub w mieście dla zarobku.
























1 comment: